
Kwalifikacje zawodowe pracowników
Tematyka kwalifikacji zawodowych pracowników została uregulowana w art.102- 103 (6) k.p.
Zgodnie z art. 102 k.p.: ,, Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku mogą być ustalane w przepisach prawa pracy przewidzianych w art 77(1) -77(3) , w zakresie nie uregulowanym w przepisach szczególnych”.
Definicja podnoszenia kwalifikacji zawodowych została umieszczona w treści art. 103 (1) § k.p. Termin ten rozumiany jest jako zdobywanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności pracownika. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych następujące z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Pracownikowi, z racji podnoszenia kwalifikacji, przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Co istotne, Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Regulacje te zostały zawarte w treści art. 103 (1) k.p.
Wymiar urlopu szkoleniowego został wymieniony w treści art. 103 (2) k.p. Wymiar urlopu szkoleniowego przysługuje w następującym wymiarze:
6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych;
6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego;
6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;
21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Należy również podkreślić, iż pracownikowi udziela się urlopu szkoleniowego w tych dniach, które są dniami pracy dla pracownika oraz zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Zgodnie z treścią art. 103 (4) k.p.: ,, Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie”.
W/w umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy omawianego rozdziału k.p. Wymóg zawarcia w/w umowy z pracownikiem nie obowiązuje w przypadku, gdy pracodawca nie ma zamiaru zobowiązywać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
który pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych
lub z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w /w umowie nie dłuższym niż 3 lata;
albo który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94 (3) k.p.
lub który w w/w okresie rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 albo 94 (3) k.p
W w/w przypadkach pracownik jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na opisywany cel w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.